Logo Gmina Żółkiewka

Charakterystyka gminy

Szanowni Państwo!

Dlaczego warto poznać i odwiedzić Gminę Żółkiewka? Z kilku powodów! Jest to obszar atrakcyjny pod wieloma względami. Przede wszystkim jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcieliby odpocząć, oddychać świeżym powietrzem, podziwiać piękno krajobrazu, poznać ciekawą historię i kulturę.

Atrakcją turystyczną Gminy niewątpliwie są obiekty sakralne, niektóre wpisane do rejestru zabytków. Do najistotniejszych należą: zespół kościoła parafialnego pw. Św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Chłaniowie, zespół kościoła parafialnego pw. Św. Wawrzyńca w Żółkiewce. Ważnym wyznacznikiem kulturowym są pozostałości zespołów dworsko-parkowych z fragmentami zieleni zabytkowej, m.in.: zespoły dworsko-parkowe w Dąbiu, Olchowcu, Średniej Wsi, Zaburzu. Na terenie gminy ponadto znajduje się około stu krzyży i kapliczek przydrożnych o których krążą przekazywane z ust do ust i z pokolenia na pokolenie legendy. W każdej wiosce jest ich po kilka, o których mieszkańcy chętnie opowiedzą przybyszowi. Jedne wystawiane były dla upamiętnienia ważnych wydarzeń dla danej miejscowości, inne dla zażegnania panujących epidemii.

Atrakcją dla miłośników wędkowania jest zbiornik retencyjny na rzece Żółkiewka o pow. ponad 14 ha. Zbiornik obfituje, m.in. w: karpie, amury, szczupaki, sandacze, liny, okonie, jesiotry, węgorze, karasie. Przy zalewie jest wyznaczone miejsce rekreacji, gdzie można w większym gronie wesoło spędzić czas przy ognisku.

Żółkiewka jest atrakcyjna dla gości zwłaszcza latem. Gmina posiada wiele walorów krajoznawczo-turystycznych takich jak: urozmaicona rzeźba terenu, liczne kompleksy leśne, nieskażone środowisko naturalne.

Dzięki szerokiej i bogatej ofercie kulturalnej m.in. festyny przy zalewie, na których całe rodziny mogą w sposób atrakcyjny spędzić dzień. W ciągu każdego lata odbywa się kilka dużych imprez, m.in.: Dzień Dziecka z powiatowym konkursem piosenki i tańca, Biesiada nad wodą i wybory Miss oraz Dożynki gminno-parafialne. Podczas takich festynów można było obejrzeć i posłuchać takie zespoły jak: Zespół Tańca Ludowego „Jawor”, „Zamojscy Sarmaci”, Babska Biesiada”. Na dyskotekach pod gołym niebem młodzież miała okazję bawić się przy takich zespołach jak: Meffis, Solaris, Power-Play.

Gmina posiada halę sportową z pełni wyposażoną siłownią i ogólnodostępne boisko z bieżnią i skocznią o nawierzchni sztucznej. Do tego stadion z trybunami, na którym rozgrywa mecze III ligowy Gminny Klub Sportowy Hetman Żółkiewka. Miłośnikom mocnych wrażeń Gmina Żółkiewka może zaoferować również inne atrakcje. Na terenie Cegielni Wierzchowina Off-Roadowcy mogą poszaleć w rajdach terenowych.

Odwiedzając Żółkiewkę można zostać na dłużej. Żółkiewka posiada dwie prywatne bazy noclegowe oraz zajazd, w którym można zjeść gorący posiłek. Wyjeżdżając z Żółkiewki oprócz dobrych wrażeń można zabrać ze sobą niepowtarzalne pamiątki w postaci wyrobów ceramicznych czy filcowych z gospodarstwa artystycznego.

 

 

Serdecznie zapraszam do Gminy Żółkiewka

Jacek Lis

                                                                                                        Wójt Gminy

 

 

Wójt gminy zaprasza

Jacek Lis

Przyjęcia interesantów: 

  • poniedziałek, środa, czwartek, piątek 7.00-15.00
  • wtorek: 8.00-16.00

Pytania do Wójta

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Gminy Żółkiewka

ul. Hetmana Żółkiewskiego 2
22-335 Żółkiewka
tel.: 84 68 31 676
fax: 84 68 31 676
e-mail: sekretariat@zolkiewka.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.