Logo Gmina Żółkiewka

NGO

Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Żółkiewki
Kontakt: ul. Krótka 3, 22-335 Żółkiewka
Profil:

Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Żółkiewki powstało 1 marca 2003 roku. Jego założycielami była aktywna grupa miłośników i pasjonatów kochających swoją miejscowość. Pierwszym prezesem został Bohdan Kiełbasa, który inspirował i kierował pracą aktywnych zapaleńców przez 11 lat. W chwili obecnej pełni funkcję honorowego Prezesa. Towarzystwo powstało, by odszukać najistotniejsze fakty i dokumenty źródłowe z historii Żółkiewki od czasów najdawniejszych do współczesności, promować osiągnięcia i walory miejscowości oraz zasłużonych dla niej osób godnych do stawiania za wzór młodzieży. Dzięki Towarzystwu udało się zgromadzić i ocalić od zapomnienia wiele ciekawych, starych fotografii i dokumentów źródłowych odsłaniających z mroków historii przeszłość Żółkiewki i jej mieszkańców. Została wyjaśniona historyczna hipoteza nazwy, zasługi rodu Żółkiewskich i innych właścicieli Żółkiewki. Udokumentowane zostały powiązania historyczne Żółkiewki z Żółkwią koło Lwowa. Regionalne Towarzystwo jest wydawcą kilku pozycji książkowych: dwuczęściowej monografii „Dzieje Żółkiewki i okolic”, albumu „Mała i duża Żółkiew”, „Żółkiewscy w ziemi chełmskiej”, „Historia Żółkwi – współczesnej Żółkiewki w powiecie krasnostawskim”.

Regionalne Towarzystwo to nie tylko publikacje książkowe. Współpracuje z sąsiednimi towarzystwami regionalnymi oraz władzami oświatowymi, kulturalnymi i administracyjnymi Żółkwi, m.in. z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Lwowskiej Oddział w Żółkwi. Towarzystwo ma za sobą wiele wspólnych przedsięwzięć, np. wymiana młodzieży między zaprzyjaźnionymi szkołami Żółkwi i Żółkiewki, I Jarmark Żółkiewski, wymiana zespołów artystycznych, konferencje i spotkania tematyczne, udział w uroczystościach państwowych, wycieczki do Lwowa i inne. Regionalne Towarzystwo ma swoją stronę internetową, na której można śledzić wydarzenia  z życia stowarzyszenia: www.towzolkiewka.wix.com

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Olchowieckiej
Kontakt: gosia.jbm4@wp.pl
Profil: Na terenie gminy nie brakuje ludzi aktywnych. W 2011 roku powstało i prężnie działa Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Olchowieckiej. Celów powstania Stowarzyszenia było kilka. Najważniejszym jednak jest integracja lokalnej społeczności poprzez aktywność kulturalną, rekreacyjną i towarzyską. Stowarzyszenie aktywizuje mieszkańców poprzez organizację wspólnych spotkań opłatkowych, noworocznych, z okazji dnia dziecka. Stowarzyszenie może się pochwalić organizacją cyklicznej już imprezy międzygminnej organizowanej z partnerami, pn. „smaki jesieni“. Stowarzysznie bardzo chętnie uczestniczy w imprezach wyjazdowych promując gminę specjałami kuchni regionalnej. Żółkiewskiego „fajerczaka“ można było obejrzeć w programie Okrasa łamie przepisy.

 

Wójt gminy zaprasza

Jacek Lis

Przyjęcia interesantów: 

  • poniedziałek, środa, czwartek, piątek 7.00-15.00
  • wtorek: 8.00-16.00

Pytania do Wójta

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Gminy Żółkiewka

ul. Hetmana Żółkiewskiego 2
22-335 Żółkiewka
tel.: 84 68 31 676
fax: 84 68 31 676
e-mail: sekretariat@zolkiewka.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.