Logo Gmina Żółkiewka

Opis Gminy

Gmina Żółkiewka położona jest w południowo-zachodniej części powiatu krasnostawskiego, w województwie lubelskim. Żółkiewka leży na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich Lublin – Zamość i Kraśnik – Krasnystaw.

Powierzchnia Gminy wynosi 13001 ha i składa się z 29 sołectw: Adamówka, Borówek, Celin, Chruściechów, Chłaniów, Chłaniów-Kolonia, Chłaniówek, Dąbie, Gany, Huta, Koszarsko, Majdan Wierzchowiński, Makowiska, Markiewiczów, Olchowiec, Olchowiec-Kolonia, Poperczyn, Rożki, Rożki-Kolonia, Siniec, Średnia Wieś, Tokarówka, Wierzchowina, Wólka, Władysławin, Zaburze, Żółkiew, Żółkiew-Kolonia, Żółkiewka, które łącznie zamieszkuje niecałe 6 000 osób. Charakterystyczną cechą osadnictwa jest wiejski charakter zabudowy oraz koncentracja wzdłuż dolin rzecznych i dróg komunikacyjnych.

Żółkiewka jako ośrodek władz gminy z siedzibą Urzędu Gminy oddalona jest od Krasnegostawu o 28 km. Miejscowość skupia większość funkcji obszaru.

Gmina prowadzi dwie szkoły podstawowe: im. Stanisława Żółkiewskiego w Żółkiewce i im. Ofiar II wojny światowej w Chłaniowie oraz gimnazjum w Żółkiewce im. Jana III Sobieskiego. Na terenie gminy siedzibę ma także Zespół Szkół Gimnazjalnych w Zaburzu, prowadzony przez Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie.

W Żółkiewce funkcjonuje Ośrodek Kultury wraz z Biblioteką Gminną. Żółkiewka, będąca największą miejscowością, pełni funkcję gminnego ośrodka usługowego, w którym zlokalizowane są: Posterunek Policji, Samodzielny Niepubliczny Ośrodek Zdrowia, trzy apteki, Urząd Pocztowy, Oddział Banku Spółdzielczego, Oddział SKOK im., punkt weterynaryjny, sklepy, zakłady usługowe.

Na terenie gminy usytuowane są cztery obiekty sakralne: kościoły rzymsko-katolickie w miejscowościach: Chłaniów, Olchowiec, Żółkiewka, oraz kościół polsko-narodowy w Żółkiewce.

Geograficznie, gmina położona jest na Wyżynie Lubelskiej. Rzeźba terenu jest urozmaicona. Przez teren Gminy przypływają trzy rzeki: Giełczew, Łętownia, Żółkiewka – dopływ rzeki Wieprz.

Teren Gminy charakteryzuje się glebami żyznymi wytworzonymi z utworów lessowych.

Klimat ma cechy klimatu kontynentalnego, o stosunkowo chłodnych zimach i ciepłych latach.

Kompleksy leśne występują głównie w środkowej i północnej części Gminy. Są to lasy glebochronne, mieszane z przewagą drzew liściastych. Kompleksy leśne zawierają tereny łowieckie.

Gmina posiada zbiornik retencyjny na rzece Żółkiewka o pow. 14,01ha.

 

 

 

Położenie Gminy Żółkiewka na tle powiatu krasnostawskiego

 

Skrzyżownie dróg wojewódzkich

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Jacek Lis</strong></p>

Jacek Lis

Przyjęcia interesantów: 7.00-15.00

Pytania do Wójta

Wypełnij Odpowiedzi

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.